BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Light Blue Capri In Love Eau de Parfum

Dolce and Gabbana Light Blue Capri In Love Eau de Parfum

%0 4.38 | 442 reviews
Box

£99.00 (£1.98 per ml)

Free UK delivery

Select Size (2)

50ml (£1.98 per ml) £99.00Low stock100ml (£1.07 per ml) £107.45£132.00-19%Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Capri, an island that enchants with its breathtaking landscapes, inspires the captivating bouquet of Light Blue Capri In Love Eau de Parfum.
An ode to its natural elegance, where delicate Jasmine Tea notes rest upon the crispy embrace of Green Apple, intertwined with the sensual depth of Longoza. The island's serenity and refinement are captured in every nuance of this composition, crafting a unique and enveloping olfactory journey.

THE DESIGN

The bottle with its sinuous lines and enameled cap is embellished with decorative motifs of Caprese blue majolica.

Light Blue Capri In Love Eau Parfum: delicate and refined.

The fragrance was created by Emilie Coppermann exclusively for Dolce&Gabbana.

TOP NOTES
The fragrance opens with a delicate note of Jasmine Tea.

HEART NOTES
The heart is dominated by the crispness of Green Apple.

BASE NOTES
The spicy nuances of Longoza add a sophisticated touch to the bouquet.

Directions

Apply to Skin

Ingredients

ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), LIMONENE, CITRONELLOL,
ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CITRAL, LINALOOL, GERANIOL

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Light Blue Capri In Love Eau Parfum: delicate and refined.

The fragrance was created by Emilie Coppermann exclusively for Dolce&Gabbana.

TOP NOTES
The fragrance opens with a delicate note of Jasmine Tea.

HEART NOTES
The heart is dominated by the crispness of Green Apple.

BASE NOTES
The spicy nuances of Longoza add a sophisticated touch to the bouquet.
Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...