BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Triple care BB milk - Concentrated care baby skin effect

erborian Triple care BB milk - Concentrated care baby skin effect

%0 4.56 | 158 reviews
Box

£17.00 (£0.57 per ml)

Select Size (2)

TRIPLE CARE BB MILK 30ML (£0.57 per ml) £17.00In stock New TRIPLE CARE BB MILK 75ML (£0.53 per ml) £40.00In stock New
In stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Triple Care BB Milk is a concentrated formula that combines the power of three skincare steps to deliver a “baby skin” effect: healthy-looking, naturally beautiful skin that is smooth, plump and radiant:
- As concentrated as a serum*
- Moisturizes like a cream
- Preps like a makeup base

This concentrated formula contains over 20% active ingredients, including our Korean Ginseng Complex and Rice Peptides.

The soft, enveloping, milky texture of Triple Care BB Milk is inspired by Korean beauty rituals and expertise.

*Erborian serums

Directions

Apply in the morning by gently pressing onto the face instead of your serum and daily moisturizer.
For all skin types. Formulated without silicones. Tested under dermalogical supervision. Non comedogenic.

Test results

Efficacity results :
Smoothed, glowing skin that looks plump from the very first use (1)
After 28 days : +70% suppleness, +47% radiance and +46% refined skin texture (2)
24H intense hydration (3)
94% say they feel the effectiveness of a complete routine in a single product (6)

(1) Results proven by efficacy tests and/or consumer tests on 27 to 33 volunteers
(2) Clinical scoring on 29 to 33 people
(3) Efficacy test with corneometry on 11 people
(6) Consumer test on 33 people after 28 days

Composition

Concentrated care with +20% expert ingredients
White Ginseng Complex : Our Korean super ingredient, highly concentrated in smoothing compounds, effective alternative to retinol*
Rice Peptides : A source of nutrients that helps to reinforce the skin barrier and enhance skin radiance
N-acetylglucosamine : Expert ingredient know as NAG, that promotes skin's natural renewal to improve skin quality
*Comparative test 2% Ginseng complex and 1% Retinol (ex vivo test on skin explants after 72 hours).

Ingredients

INGREDIENTS : AQUA/WATER/EAU - GLYCERIN - C12-15 ALKYL BENZOATE - CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE - BUTYLENE GLYCOL - PENTYLENE GLYCOL - ACETYL GLUCOSAMINE - OPHIOPOGON JAPONICUS ROOT EXTRACT - PHYLLOSTACHYS BAMBUSOIDES EXTRACT - POLYGONATUM OFFICINALE RHIZOME/ROOT EXTRACT - PANAX GINSENG ROOT EXTRACT - CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT - SCROPHULARIA NODOSA EXTRACT - CITRUS JUNOS FRUIT EXTRACT - GLYCYRRHIZA GLABRA (LICORICE) ROOT EXTRACT - CAPSICUM ANNUUM FRUIT EXTRACT - CENTELLA ASIATICA EXTRACT - KIGELIA AFRICANA FRUIT EXTRACT - EQUISETUM GIGANTEUM EXTRACT - DIOSCOREA VILLOSA (WILD YAM) ROOT EXTRACT - CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT - POLYGONUM CUSPIDATUM ROOT EXTRACT - SCUTELLARIA BAICALENSIS ROOT EXTRACT - CHAMOMILLA RECUTITA (MATRICARIA) FLOWER EXTRACT - ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF EXTRACT - PHYLLOSTACHYS BAMBUSOIDES JUICE - LACTOBACILLUS FERMENT - HYDROLYZED RICE PROTEIN - SODIUM HYALURONATE - POLYGLYCERYL-3 OLEATE - POLYGLYCERYL-10 MONO/DIOLEATE - CAPRYLYL GLYCOL - ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER - ARGININE - ETHYLHEXYLGLYCERIN - 1,2-HEXANEDIOL - SODIUM DILAURAMIDOGLUTAMIDE LYSINE - ADENOSINE - PHOSPHATIDYLGLYCEROL - TOCOPHEROL - PARFUM/FRAGRANCE - ACETYL CEDRENE - ALPHA-ISOMETHYL IONONE - CINNAMYL ALCOHOL - CITRONELLOL - EUGENOL - GERANIOL - GERANYL ACETATE - HEXYL CINNAMAL - LIMONENE - LINALOOL - LINALYL ACETATE

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...