BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Le Male Elixir Le Parfum - Eau de parfum  woody aromatic amber

Jean Paul Gaultier Le Male Elixir Le Parfum - Eau de parfum woody aromatic amber

%0 4.7 | 2991 reviews
Box

£71.20 £89.00 20% Off (£0.95 per ml)

Free UK delivery

Select Size (2)

75ml (£0.95 per ml) £71.20£89.00-20%Low stock125ml (£0.77 per ml) £96.00£120.00-20%Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Highlights Sephora badge
A new arrival to the Jean Paul Gaultier Le Male universe turns up the heat and ignites the senses. The new Le Male Elixir is a woody aromatic fragrance with an intensely sensual edge. The captivating amber scent mixes with sunny, tropical tonka bean and the warmth of bewitching benzoin. A bite of fresh mint and bergamot contrasts with a bright touch. Finally, calmed by lavender, this men's perfume stirs the senses and burns with passion. The iconic and sexy sailor perfume bottle is offered in a translucent brown variation, dripping with melting gold on its torso and kept safe in a metallic case. The sensuous fragrance ignites desire.

Directions

The Male Elixir is vaporized sensually with a proud and flamboyant gesture, before melting into the warmth of your skin. In a torrid splash on your chest, wrists and sailor collars: you are bursting with virility.

Ingredients

ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), LINALOOL, COUMARIN, LIMONENE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CINNAMAL, CITRAL, GERANIOL, BENZYL BENZOATE, BENZYL ALCOHOL.


This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Top note : Lavender
Heart note : Tonka
Base note : Benzoin
Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...