BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
The Wedding Silk Santal 36 - Eau de Parfum

Kayali The Wedding Silk Santal 36 - Eau de Parfum

%0 4.6 | 708 reviews
Box

£28.00 (£2.80 per ml)

Free UK delivery

Select Size (3)

10ml (£2.80 per ml) £28.00In stock50ml (£1.60 per ml) £80.00Low stock100ml (£1.10 per ml) £110.00Low stock
In stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Bright, uplifting, elegant, The Wedding Silk Santal | 36 opens with sparkling champagne and silky white freesia, while pink praline, lush nectarine dominates the heart of this romantic fragrance. The sweetness of sugared musk and the creamy sandalwood perfectly round out this dazzling scent as a toast to the celebration of love.

Directions

MONA'S FAV LAYERING COMBOS:

The Wedding Silk Santal | 36 & The Wedding Velvet Santal | 35
For a captivating and comforting combo bound by the signature note of sandalwood.

The Wedding Silk Santal | 36 & Déjà Vu White Flower | 57
For a seductive yet sophisticated combination.

The Wedding Silk Santal | 36 & Yum Pistachio Gelato | 33
For an uplifting and irresistibly edible scent.

Ingredients

SD ALCOHOL 40-B/ALCOHOL DENAT., FRAGRANCE/PARFUM, WATER/AQUA/EAU, BENZYL ALCOHOL, COUMARIN, FARNESOL, LINALOOL, BETA-CARYOPHYLLENE, HEXAMETHYLINDANOPYRAN, PINENE, POGOSTEMON CABLIN OIL, ROSE FLOWER OIL/EXTRACT, ROSE KETONES, SANTALOL, SANTALUM ALBUM OIL, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, VANILLIN.

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Sparkling champagne
White freesia
Sandalwood
Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...