BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
OLYMPEA SOLAR EAU DE PARFUM INTENSE

RABANNE FRAGRANCES OLYMPEA SOLAR EAU DE PARFUM INTENSE

%0 4.81 | 449 reviews
Box

£65.00 (£2.17 per ml)

Free UK delivery

Select Size (3)

30ml (£2.17 per ml) £65.00Low stock50ml (£1.90 per ml) £95.00Low stock80ml (£1.48 per ml) £118.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Highlights Sephora badge
"Olympea Solar, an intense Eau de Parfum by Rabanne. The fragrance of a goddess. Notes of orange blossom, solar tiaré and ylang ylang combine together to make the perfect amber floral blend. Fierce and independent, she owns her radiant power with confidence. A true zenith beauty stands victorious.

THE FRAGRANCE
An intense, radiant bouquet of florals that takes the striking sensuality of aromatics and solar oak moss. Discover the sparkling energy of mandarin peel and orange warmed with heady white blossoms and ylang ylang.

THE BOTTLE
A circle of triumphant laurels surrounds precious Olympea’s bottle. Its radiant intensity comes from a golden foliage pattern directly moulded on the glass. A design inspired by Rabanne fashion house."

Directions

Perfume on the neck and wrists

Ingredients

ALCOHOL DENAT.PARFUM (FRAGRANCE) AQUA (WATER) LIMONENE BENZYL SALICYLATE LINALOOL BENZYL BENZOATE
TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE CITRAL BENZYL ALCOHOL CI 19140 (YELLOW 5) CI 14700 (RED 4) CI 42090 (BLUE 1)

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

tangerine orange blossom

oak moss tiare flower

ylang ylang benzoin

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...